Dziś jest wtorek, 07.02.2023, imieniny Romualda, Ryszarda
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Zapustnicy, śledzik, czyli ostatni dzień karnawału

Zapustnicy, śledzik, czyli ostatni dzień karnawału

DSC_0334

Wtorek przed Środą Popielcową to w polskiej tradycji, tzw. zapusty, ostatki, a w Wielkopolsce podkoziołek lub po prostu „śledzik”. Dlaczego akurat „śledzik”? Jak wyjaśnia Ewa Ferenc autorka książki "Polskie tradycje świąteczne" śledź był zawsze uważany za jedną z najtańszych postnych potraw (pisał już o tym Gall Anonim w swojej średniowiecznej "Kronice"). Ta ryba gościła na chłopskich, niezamożnych stołach w ostatnią noc karnawału natomiast samo określenie "Śledzik" przyjęło się w naszym kraju w latach 60. XX wieku.

Jest to dzień, który kończy okres karnawału. Kulminacja zabaw rozpoczyna się w Tłusty Czwartek. Starano się wtedy przed zbliżającym się Wielkim Postem najeść  do syta, wytańczyć, wybawić, wyśmiać a nawet wykrzyczeć. Dawniej tradycja ta wiązała się również z płataniem figli mieszkańcom wsi i miasteczek.

W naszej gminie tradycję zapustów podtrzymują mieszkańcy Dziadowic, a głownie druhowie z tamtejszej jednostki. Przebierańcy zawitali do naszego urzędu aby porwać Wójta i urzędników do ostatniej przed Wielkim Postem wspólnej zabawy. Zapustnicy w rytm muzyki tańczyli z napotykanymi Paniami, przy okazji brudząc każdego sadzą i obficie sypiąc po podłogach sieczką. 

Dzisiejszego dnia odwiedzili nas również przebierańcy z sąsiedniej gminy Ceków Kolonia.

Dziękujemy wszystkim za podtrzymywanie jakże pięknej tradycji.

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności