Dziś jest piątek, 27.01.2023, imieniny Angeliki, Przybysława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Dofinansowanie na utrzymanie grobów wojennych

Dofinansowanie na utrzymanie grobów wojennych

received_459151724791031

„Czcij przodków twych pamięć, czcij ojców mogiły: W ich dziełach, zasługach krzep ducha, krzep siły...” (Józef Białynia Chołodecki)

Pamięć o przodkach, najlepiej świadczy o ich następcach. Gmina Malanów dbając o pamięć ofiar z okresu II wojny światowej, które spoczywają na naszym cmentarzu po raz kolejny pozyskała od Wojewody Wielkopolskiego dotację na konserwację i utrzymanie grobów w wysokości 3 tyś. zł. Prace będą polegały na utrzymaniu czystości i uroczystego wyglądu nagrobków. Wcześniejsza dotacja z Urzędu Wojewódzkiego pozwoliła na odnowione i zakonserwowanie nagrobków. Było to niezbędne ze względu na rodzaj kamienia, z którego są wykonane tj. piaskowca, który z jednej strony pięknie się prezentuje ale wymaga też starannej i systematycznej konserwacji.

Groby to mogiły ofiar z okresu II wojny św. W pierwszym z nich spoczywa Polski Żołnierz Stefan Pytel, który poległ w okolicach Malanowa we wrześniu 1939 r. W drugim grobie spoczywają dzieci z Kalisza – ofiary niemieckiego nalotu na okolice Malanowa.

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności