Dziś jest piątek, 27.01.2023, imieniny Angeliki, Przybysława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » TO I OWO O ŚRODOWISKU: Usuwanie drzew na wiosnę

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Usuwanie drzew na wiosnę

cut-tree-1716671_960_720

Pora wiosenna jest ściśle powiązana z rozpoczynającym się okresem wegetacyjnym. Definiuje się go jako tę część roku, gdy roślinność może się rozwijać, ponieważ otrzymuje dostateczną ilość wilgoci i ciepła. W Polsce okres wegetacyjny ma różną długość. Najwcześniej rozpoczyna się już przed 25 marca, najpóźniej 15 kwietnia. Również czas jego zakończenia może być różny – czasami przypada dopiero na listopad. W tym okresie intensywniej przyspiesza także okres lęgowy. Przyjęło się, że trwa on od 1 marca do 15 października, gdyż w tym właśnie czasie większość ptaków buduje gniazda, wysiaduje jaja i opiekuje się pisklętami. Oczywiście poszczególne gatunki gniazdują w różnych terminach, dlatego też żeby zapewnić wszystkim ptakom bezpieczeństwo, okres tej specjalnej ochronny jest tak rozległy. Jak wiadomo spora część ptaków buduje swoje gniazda w koronach drzew lub w gęstych krzewach i stąd rodzi się pytanie, czy w tym czasie warto wycinać rośliny, które są potencjalnym siedliskiem dla tych zwierząt?

Pamiętajmy, iż celowe niepokojenie i straszenie ptaków w okresie lęgowym, uszkodzenie, niszczenie lub usuwanie ich gniazd, także właśnie przez wycięcie drzewa, które zamieszkują, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, jest wykroczeniem, a w niektórych przypadkach nawet przestępstwem! Dlatego też przede wszystkim na właścicielu działki, na której rośnie drzewo przeznaczone do usunięcia, spoczywa dokładna i systematyczna jego obserwacja pod kątem gniazdowania ptaków. Nawet jeśli uzyska się zgodę na usunięcie drzewa, to w żaden sposób nie zwalnia to właściciela z odpowiedzialności za zamieszkujące drzewo zwierzęta, ponieważ po otrzymaniu zgody mamy aż 6 miesięcy na usunięcie danej rośliny, a w tym czasie w jej konarach czy też pniu mogą pojawić się nowi, „lokatorzy”.

Oczywiście, w przypadku, gdy na drzewie, które musimy ze względów bezpieczeństwa usunąć, a znajduje się na nim gniazdo i prace muszą zostać wykonane w okresie lęgowym, należy uzyskać dodatkowe zezwolenie na wycięcie takiego drzewa od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Zastanówmy się zatem czy koniecznie musimy usuwać drzewa w porze wiosenno-letniej. Jest to czas niekorzystny dla wycinki. Oprócz zapewnienia ochrony zwierzętom bytującym na drzewach musimy pamiętać, że drzewa w tym okresie zwiększają ilość wody i soków komórkowych w miąższu oraz budują ulistowienie koron. Gdy istnieje taka możliwość warto poczekać do końca okresu gniazdowania i wtedy po dopełnieniu formalności w urzędzie usunąć roślinę.

Na koniec warto podkreślić, iż ochrona gatunkowa trwa tak naprawdę przez cały rok. W przypadku gdy np. ptak zacznie gniazdować przed 1 marca, nie możemy usunąć drzewa które zasiedlił, bo już w danym momencie musimy zapewnić mu ochronę. Warto także pamiętać, że nie tylko ptaki zamieszkują drzewa, ale także niektóre znajdując  się pod prawną ochroną ssaki bądź owady, którym także powinniśmy zapewnić bezpieczeństwo. Prawną ochroną gatunkową objęte są także zasiedlające drzewa rośliny i grzyby.

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Czy wiesz, że?

W okazałych dębach rozmnaża się jeden z największych polskich chrząszczy – kozioróg dębosz. W starych drzewach, najczęściej w dziuplach żyje bardzo rzadki żuk – pachnica dębowa.

/-/ Łukasz Kurek


Pozostałe aktualności