Dziś jest piątek, 27.01.2023, imieniny Angeliki, Przybysława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Kalendarium ochrony środowiska - 21 marca - Światowy dzień lasu

Kalendarium ochrony środowiska - 21 marca - Światowy dzień lasu

forest-272595_1920

Światowy dzień lasu jako święto został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 28 listopada 2012 roku i obchodzony jest corocznie 21 marca.

Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla człowieka.

Dzisiaj w naszych lasach przeważają lasy iglaste. Jest ich około 78%. W Polsce wyróżnia się 5 zasadniczych typów lasów: bory, grądy, łęgi, olsy i lasy górskie.

Lasy to płuca ziemi, filtrują powietrze, pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. Dostarczają drewna, owoców, ziół, grzybów, są także siedliskiem życia roślin i dzikich zwierząt. Poza tym lasy pełnią ważne funkcje pozaprodukcyjne. Regulują obieg wody w przyrodzie, zmniejszają erozję i przeciwdziałają stepowieniu gleb stanowiąc zaporę dla wiatru, regulują wahania temperatury, chronią przed wiatrem.

Zagrożeniem dla lasów jest działalność człowieka. Mimo, że istnieje powszechny system odbioru odpadów, za który każdy z nas płaci i w ramach tej opłaty może oddać swoje „śmieci” to niestety wciąż w naszych lasach pojawiają się dzikie wysypiska. Takie sytuacje są naganne, a ponadto podlegają karom finansowym. Należy pamiętać, że to właściciele gruntów mają obowiązek usuwać porzucone na ich działkach odpady. Warto zatem reagować wcześniej, zanim z małych „dzikich wysypisk” zrobią się większe, tworząc tym samym większy i bardziej kosztowny problem.

Naszym lasom nie służą też inne działania człowieka takie jak stosowanie nawozów sztucznych, silne zanieczyszczenia powietrza przez pyły pochodzące z domowych pieców, wywóz ścieków do lasów lub ich odwadnianie.

Pamiętajmy, że kto niszczy drzewa, ten niszczy też siebie samego!

A Ty co zrobiłeś, żeby nasze lasy były czyste?

Czy wiesz, że?

60-letnia sosna wydziela tyle tlenu, ile zużywają 3 osoby, a hektar lasu zaspokaja potrzeby 45 osób.

/-/ Łukasz Kurek


Pozostałe aktualności