Gmina Malanów w gronie finalistów konkursu „Innowacyjny samorząd”

W ubiegłą środę 26 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju rozstrzygnięto konkurs „Innowacyjny Samorząd”, którego organizatorem jest Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Konkurs przeprowadzony został w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie i powiaty. W kategorii gmin wiejskich Gmina Malanów z projektem „Prosty język” znalazła się w gronie finalistów tego prestiżowego konkursu. To duże wyróżnienie biorąc pod uwagę fakt że do konkursu 181 jednostek samorządu terytorialnego zgłosiło 304 projekty.
Propozycja malanowskiego samorządu to efekt podpisanej w dn. 3 października 2019 r. Deklaracji Prostego Języka. (pisaliśmy o tym tutaj)
Prosty język to prostsze do zrozumienia dokumenty. W ramach wspomnianego projektu dążymy więc do tego, aby pracownicy gminy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie; tworzymy standardy językowe i zachęcamy pracowników do ich stosowania; uwrażliwiamy pracowników na potrzeby innych wprowadzając rozwiązania zgodnie z ideą prostego języka oraz propagujemy je wśród innych. Pracownicy Urzędu Gminy w Malanowie korzystają z programów/platform internetowych badających jasność i poprawność języka. Ustandaryzowano pisma urzędowe, uchwały oraz grafiki w powtarzalnych informacjach zamieszczanych na portalu.
Celem wdrożenia prostego języka powołano grupę roboczą czuwającą nad poprawnością i jasnością języka urzędowego. Powołany zespół analizował pisma urzędowe np. zawiadomienia o wszczęciu postępowania i wypracował uproszczone standardy. Efektem pracy zespołu są nowe szablony korespondencji stosowane w sprawach prowadzonych w oparciu o Kodeks Postępowania Administracyjnego.
Każdy urząd odpowiada za jakość i dostępność oferowanych usług publicznych. To, jakiego języka używają pracownicy w kontakcie z klientem, ma ogromne znaczenie. Niezwykle istotne jest aby odbiorcy komunikatów mogli je szybko przeczytać i zrozumieć już przy pierwszym piśmie. Tak, by wiedzieli, jak korzystać z usług publicznych. Uproszczony tekst czyta się przede wszystkim wygodniej, a zapoznanie się z ważnymi informacjami zajmuje mniej czasu. Prosty język sprzyja także ludziom z dysfunkcjami i ograniczeniami językowymi. Krótszy i prostszy tekst to nie tylko oszczędność papieru, ale także skuteczność przekazu czyli mniej wracających spraw do ponownego rozpatrzenia. Niewątpliwie wzrośnie poziom i jakość usług oferowanych w urzędzie. Dodatkowym atutem stosowania prostego języka jest pozytywny odbiór urzędu w społeczeństwie.
Zadowolony klient to najlepsza reklama dla każdego urzędu.
Celem Konkursu „Innowacyjny Samorząd” jest promowanie oraz upowszechnianie innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego w różnych obszarach swojej działalności. W każdej kategorii wyłoniono jednego zwycięzcę, a kilka projektów zostało wyróżnionych.
Fot. PAP/M.Kmieciński
DM
Pozostałe aktualności
-
Konkursy dla organizacji pozarządowych - odwołane!
-
Akcja poboru krwi
-
Koronawirus opanował świat
-
Dofinansowanie na utrzymanie grobów wojennych
-
Gmina Malanów: Dofinansowanie do kastracji suczek i kotek
-
Gmina Malanów wesprze finansowo szpital w Turku
-
Nowe nazwy ulic w Gminie Malanów
-
Komunikat dotyczący pracy ARiMR
-
Zgłaszanie szkód łowieckich
-
TO I OWO O ŚRODOWISKU: Usuwanie drzew na wiosnę
-
Kalendarium ochrony środowiska - 21 marca - Światowy dzień lasu
-
Konkursy dla organizacji pozarządowych
-
Gmina Malanów – miejscem sprzyjającym edukacji
-
Spotkanie z sołtysami
-
Sołtys tyle może ile wieś pomoże