Dziś jest środa, 20.06.2018, imieniny Bogny, Florentyny
6° / 1018 hPa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Wiatr nie oszczędził naszej gminy

Wiatr nie oszczędził naszej gminy

Wiatr nie oszczędził naszej gminy

W dniach 10-12 sierpnia Gminę Malanów nawiedziły huraganowe wiatry. W ich wyniku uszkodzonych zostało wiele budynków, linii energetycznych i drzew. Natychmiast do akcji wyruszyli strażacy ochotnicy z naszych jednostek OSP. W pierwszej kolejności zabezpieczali budynki z zerwanymi dachami, usuwali przewrócone i połamane drzewa tarasujące przejazd lub zagrażające zdrowiu i życiu ludzi oraz do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego zabezpieczali leżące na ziemi przewody energetyczne. Największe szkody wystąpiły w południowo-wschodniej części gminy, we wsiach Czachulec Stary, Skarżyn-Kolonia, Miłaczew, Miłaczewek, Targówka, Grąbków, gdzie uszkodzeniu uległo 9 budynków mieszkalnych , kilkanaście gospodarczych, świetlica wiejska, słupy energetyczne, wiaty, garaże, zbiornik na zboże, samochody, sprzęt rolniczy, ogrodzenia. Ponadto na terenie całej gminy poprzewracanych i połamanych zostało wiele drzew. Dość mocno ucierpiały także lasy. Ze względu na zagrożenie, które stanowią połamane i poprzewracane drzewa, Nadleśnictwo wprowadziło, zakaz wstępu do lasów na terenie w miejscowości: Czachulec Stary, Młyny Miłaczewskie, Miłaczewek i Czachulec Nowy.

Do urzędu gminy informacje o stratach w mieniu spływały nie tylko od strażaków czy bezpośrednio poszkodowanych mieszkańców, ale także od i ich sąsiadów, sołtysów czy policjantów. Wszystkie sygnały sprawdzane były przez dwie komisje: jedna szacująca straty u mieszkańców i druga zajmująca się stratami w mieniu komunalnym. Najbardziej poszkodowani otrzymali już bezzwrotną pomoc finansową. Łącznie z budżetu województwa i budżetu gminy wypłacono 44500zł. Szacowane strat jeszcze trwa, a kolejnie wypłaty nastąpią wkrótce.

ŁN


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności