Dziś jest środa, 08.04.2020, imieniny Dionizego, Cezaryny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » TO I OWO O ŚRODOWISKU: Uchwały Antysmogowe

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Uchwały Antysmogowe

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Uchwały Antysmogowe

Szanowni Mieszkańcy Gminy Malanów w związku z trwającym sezonem grzewczym planujemy kontynuować, na terenie naszej gminy, kontrole nieruchomości pod kątem przestrzegania przepisów ochrony środowiska. Tak jak dotychczas sprawdzane będą m. in. jakość zakupionego węgla i miału, segregacja odpadów oraz wywóz nieczystości płynnych. Przypominamy, że do kontroli należy przygotować faktury zakupu węgla lub miału wraz z dokumentem potwierdzającym jakość opału, a także potwierdzenie wywozu nieczystości płynnych. Kontrole będą przeprowadzane przez pracownika Urzędu Gminy w Malanowie, pracownika Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Malanowie oraz dzielnicowego.

Jak już wcześniej informowaliśmy Gmina zobowiązana jest do przeprowadzania kontroli m. in. z uwagi na przyjęte przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego tzw. „uchwały antysmogowe”, które wprowadziły zakaz stosowania niektórych rodzajów opału takich jak bardzo drobny miał czy węgiel brunatny.

Poprzednie kontrole wypadły dobrze, choć zdarzyły się przypadki ukarania mandatem karnym za spalanie odpadów przed czym bezwzględnie przestrzegamy.

Przypominamy, że cały czas można skorzystać z rządowej dotacji w programie „Czyste powietrze”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie m. in. na wymianę starych pieców, docieplenie ścian, dachu i stropów, wymianę okien i drzwi, wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz wiele innych (szczegóły na stronie: http://www.wfosgw.poznan.pl/program-priorytetowy-czyste-powietrze/).

Środki pieniężne są przekazywane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu po złożeniu wniosku przez portal beneficjenta zamieszczony pod adresem http://www.wfosgw.poznan.pl/.

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Czy wiesz, że?

Każdego roku z powodu chorób wywołanych szkodliwymi związkami w powietrzu, pochodzącymi ze spalania złej jakości opału umiera więcej osób niż w wypadkach drogowych.

/-/ Łukasz Kurek


Pozostałe aktualności