Dziś jest poniedziałek, 21.01.2019, imieniny Agnieszki, Jarosławy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » TO I OWO O ŚRODOWISKU: Wyroby zawierające azbest

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Wyroby zawierające azbest

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Wyroby zawierające azbest

Azbest jest naturalnym minerałem należącym do grupy krzemianów. Samo określenie „azbest” jest nazwą handlową.

Najpowszechniej wyroby zawierające azbest wykorzystywane były w budownictwie. Dlatego też praktycznie każdy z nas był i jest narażony na kontakt z tym niebezpiecznym odpadem.

Dlaczego i kiedy azbest jest szkodliwy dla zdrowia.

Przyczyna szkodliwości azbestu tkwi w jego włóknistej strukturze. Podczas eksploatacji wyrobów zawierających azbest lub w wyniku działania czynników zewnętrznych na te wyroby – włókna azbestu zostają uwalniane do powietrza. Włókna są niewidoczne gołym okiem i mają tendencję do wielokrotnego rozwarstwienia się – dzięki czemu mogą być dziesiątki, a nawet setki razy cieńsze od ludzkiego włosa. Bardzo drobne włókna, po przedostaniu się z wdychanym powietrzem do układu oddechowego gromadzą się i pozostają w tkance płucnej w ciągu całego życia, powodując zmiany chorobowe. Największe uwalnianie włókien z płyt dachowych występuje, gdy jest wysoka temperatura i silny wiatr oraz podczas prac powodujących wzniecenie pyłu, jak czyszczenie, ścieranie, wiercenie otworów, kruszenie i rozgniatanie powierzchni zawierających azbest. Zagrożenia stanowią także zdjęte z dachów płyty azbestu, podlegające procesowi wietrzenia i postępującego rozkładu.

Najpoważniejsze choroby spowodowane przez azbest:

Azbestoza (pylica azbestowa) to przewlekła choroba płuc, która powoduje bliznowacenie tkanki płuc. To prowadzi do długotrwałych powikłań w oddychaniu, które mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Rak płuc występuje zwykle na tle problemów wywołanych przez azbest. Palenie wyrobów tytoniowych poważnie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Międzybłoniak opłucnej jest to nowotwór złośliwy błony śluzowej płuc. Choroba może rozwijać się od 20 do 50 lat po kontakcie z azbestem, zanim można wyraźnie zauważyć objawy, pozwalające na jej ostateczne zdiagnozowanie.

Zagrożenie ze strony azbestu jest przez ludzi bagatelizowane ze względu na mikroskopijną wielość włókien oraz długotrwały i utajony rozwój choroby. Pierwsze objawy mogą dać o sobie znać po okresie dwudziestu, a nawet pięćdziesięciu lat od pierwszego kontaktu z pyłem azbestowym. Po ujawnieniu się nowotwór rozwija się gwałtownie – od wystąpienia objawów do śmierci upływa nie więcej niż 2 lata.

Jak bezpiecznie postępować z azbestem.

Bezpieczne usuwanie płyt eternitu z dachu polega na tym, aby zdejmując, nie dopuścić do przedostania się włókien azbestu do powietrza i następnie bezpiecznie dostarczyć do miejsc składowania i utylizacji. Ze względu na niebezpieczeństwo płynące ze strony azbestu, jego usuwanie należy pozostawić wyspecjalizowanym firmom.

Jak co roku Gmina Malanów będzie wspierać mieszkańców naszej gminy w usuwaniu tego niebezpiecznego odpadu. O szczegółach pomocy przeczytacie Państwo na łamach „Gazety Malanowskiej”, na stronie gminy Malanów oraz na naszym fanpage pod adresem: www.facebook.com/GmMalanow

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Czy wiesz, że?

Pierwsze wyroby z zawierające azbest trafiły do Polski na początku lat trzydziestych XX w. Były to produkowane w Belgii w fabryce ETERNIT płyty azbestowo-cementowe.

ŁK


Pozostałe aktualności