Dziś jest niedziela, 16.06.2019, imieniny Aliny, Justyny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » TO I OWO O ŚRODOWISKU: Uchwały antysmogowe

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Uchwały antysmogowe

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Uchwały antysmogowe

Problem jakości powietrza występuje w Polsce od dłuższego czasu. „Według Europejskiej Agencji Środowiska Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem najwyższych stężeń pyłów PM2,5 oraz benzo(a)pirenu wśród wszystkich państw UE”. Smog powoduje choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę, a także zwiększa ryzyko zawału serca. Przyczynia się do rozwoju nawet 18 proc. nowotworów.

Rok 2017 r. stał się dość istotny, jeżeli chodzi o regulacje prawne w kwestii walki ze smogiem. Sejmik Województwa Wielkopolskiego w dniu 18 grudnia 2017 r. przyjął tzw. „uchwały antysmogowe”. Uchwały wprowadziły od 1 maja 2018 r. zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Ponadto, wprowadzone zostały ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Wszystkie sprzedawane i montowane po 1 maja 2018 r. kotły muszą zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie mogą również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania. Kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione w 2 etapach: do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych, do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4. Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.

Rząd wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników tzw. „kopciuchów” stworzył program „Czyste powietrze”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie m. in. wymianę starych kotłów, termomodernizację, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji co oraz cwu (szczegóły na stronie: http://www.wfosgw.poznan.pl/program-priorytetowy-czyste-powietrze/). Środki pieniężne dla naszych mieszkańców są dystrybuowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu po złożeniu stosownego wniosku przez portal beneficjenta zamieszczony pod adresem http://www.wfosgw.poznan.pl/. Jednak w związku z wprowadzeniem ulgi podatkowej, program ten będzie zmodyfikowany.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która pozwoli na odliczenie od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego, powinna wejść w życie z 1 stycznia 2019 roku. Ustawa ta przewiduje też zwolnienie podatkowe od otrzymanych dotacji na termomodernizację budynków. "Modyfikacja będzie polegała na zmniejszeniu dotacji, a w to miejsce zastąpienie dotacji ulgą podatkową. Dla osób, które nie płacą PIT dotacja będzie zachowana zgodnie z tym, co jest. Korekta ta będzie dotyczyć tylko tych, którzy będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej". Program Czyste powietrze jest realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet opiewa na 103 mld złotych udzielanych w formie dotacji lub pożyczek. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji będzie wynosić nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych lub do osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.

W następnym numerze Gazety Malanowskiej przeczytacie Państwo o ozonie.

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Czy wiesz, że?

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że ok. 46 tys. Polaków każdego roku przedwcześnie umiera z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu, a dodatkowe 2,7 tys. w wyniku nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

/-/ Łukasz Kurek


Pozostałe aktualności