Dziś jest poniedziałek, 27.05.2019, imieniny Jana, Juliusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » TO I OWO O ŚRODOWISKU: Święto Drzewa

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Święto Drzewa

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Święto Drzewa

Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Święto to ma na świecie stary rodowód. Jego początki sięgają 1872 rok. Wówczas to wielki miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska, a zarazem sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10-tego kwietnia kto może posadził drzewo. Jego przesłanie głosiło: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. W Stanach Zjednoczonych inicjatywa sadzenia drzew szybko się przyjęła i przerodziła w tradycję. Od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa święto jest obchodzone we wszystkich  krajach członkowskich wspólnoty. W Polsce realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne.

Również Gmina Malanów włączyła się w tak chlubną tradycję. Tegoroczne sadzenie drzew w ramach Święta Drzewa odbyło się w malanowskim parku oraz na ul. Pakowej w Malanowie, przy udziale dzieci z Gminnego Przedszkola w Malanowie. Towarzyszył temu wydarzeniu aspekt edukacyjny naszego młodego pokolenia. Przedszkolaki usłyszały krótką prelekcję o sposobie sadzenia drzew, ich pielęgnacji oraz o bardzo ważnej roli jaką drzewa spełniają w przyrodzie. Należy zaznaczyć, że wiele dzieci posiadało już dużą wiedzę w tej tematyce.

W Święto Drzewa zasadziliśmy 5 szt. klonów odmiany globulus, 20 szt. lip drobnolistnych, które są gatunkiem pyłochwytnym, zmniejszającym zanieczyszczenie powietrza oraz 8 szt. jarząbów pospolitych, przekazanych przez Nadleśnictwo Turek, na poczet tej chlubnej idei.

 W następnym numerze Gazety Malanowskiej przeczytacie Państwo m. in. o regulacjach, które w tym toku wprowadziły tzw. uchwały antysmogowe.

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Czy wiesz, że?

Najwyższe liściaste drzewo Polski to jesion wyniosły mający 45.2 m wysokości. Rośnie on na terenie Puszczy Białowieskiej.

/-/ Łukasz Kurek


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności