Dziś jest środa, 20.06.2018, imieniny Bogny, Florentyny
6° / 1018 hPa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Spotkanie w sprawie klastra energii

Spotkanie w sprawie klastra energii

Spotkanie w sprawie klastra energii

12 września w Urzędzie Gminy w Malanowie miało miejsce spotkanie samorządowców z terenu Gminy Kawęczyn i Malanów dotyczące Klastrów Energii. W spotkaniu, poza włodarzami obu gmin udział wzięli przewodniczący Rady Gminy Kawęczyn i Malanów oraz radni z terenu obu samorządów.

Temat Klastrów Energii przybliżyli w formie prezentacji przedstawiciele Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią z prezesem Zarządu – Andrzejem Bobrowskim na czele.

Pojecie klastrów energii wprowadziła nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) z 1 lipca 2016 r. Zgodnie z definicję zawartą w art.2 pkt 15a ustawy, klaster energii to cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki oraz instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego. Celem porozumienia w zakresie klastra energii musi być wytwarzanie i równoważenie zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z OZE lub z innych źródeł lub paliw w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110kV.

Korzyści z uczestnictwa w klastrze dla istniejących i przyszłych lokalnych wytwórców opierają się na założeniach wspólnego bilansowania i zarządzania podażą, co w konsekwencji będzie prowadzić do sprzedaży energii elektrycznej na terenie klastra po korzystniejszych cenach w porównaniu ze sprzedażą na wolnym rynku. Klastry energii zawiązywane przez lokalne społeczności przyczynią się także do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego na danym terenie, a oprócz tego umożliwić mają one obniżenie kosztów dystrybucyjnych i strat energii w sieci.

Na najbliżej sesji Rady Gminy, malanowscy radni zadecydują o ewentualnym przystąpieniu do Turkowskiego Klastra Energii, który zamierzają utworzyć samorządy należące do Związku Gmin Powiatu Tureckiego.

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności