Dziś jest sobota, 23.02.2019, imieniny Damiana, Romany
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Rolnicy przeszkoleni z eWniosku

Rolnicy przeszkoleni z eWniosku

Rolnicy przeszkoleni z eWniosku

W dniu 23 stycznia br. z inicjatywy Wójta Gminy Malanów w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Malanowie, odbyło się  szkolenie dla rolników z zakresu obsługi aplikacji e-WniosekPlus. W szkoleniu uczestniczyło 30 osób, w tym także gminny doradca WODR. Wykład prowadził Tadeusz Gebler - Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Turku.

Szkolenie obejmowało wykład oraz warsztaty, stąd dało nie tylko ogólną wiedzę na temat nowego sposobu wypełniania wniosków o płatności bezpośrednie, ale również było okazją do zapoznania zebranych z nową aplikacją.

Kierownik poinformował zebranych, że od tego roku wnioski muszą być złożone elektronicznie, a brak komputera i dostępu do sieci nie może być powodem złożenia wersji papierowej. W celu ułatwienia rolnikom dostępu do sieci, w Biurze Powiatowym ARiMR zostaną uruchomione trzy specjalne punkty, w których rolnicy uzyskają pomoc.

Aby złożyć wniosek, konieczne jest zalogowanie się do systemu. Rolnicy, którzy posiadają login i kod dostępu do aplikacji eWniosek (aplikacja działająca w latach 2015-2017) używając tych samych danych będą mogli zalogować się do aplikacji eWniosekPlus. Natomiast rolnicy nie posiadający loginu i kodu dostępu muszą najpierw założyć sobie konto dostępu do aplikacji. Szczegóły jak tego dokonać opisane są w naszym wcześniejszym artykule: "Rolniku, nie zwlekaj załóż konto do e-wniosku!"

Kierownik BP ARiMR zachęcał także do podania adresu e-mail, na który później będą przekazywane powiadomienia. Dla wszystkich rolników, którzy złożyli wniosek w 2017 roku, niezależnie od tego czy wniosek został złożony elektronicznie, czy w formie papierowej, w roku 2018 w aplikacji eWniosekPlus dane zostaną przygotowane na podstawie danych z 2017 roku.

Wszystkie dane w e-wniosku będą generowane zgodnie z danymi spersonalizowanymi na podstawie kampanii 2017 (poza płatnością do bydła). Oznacza to, że we wniosku automatycznie wyrysowane zostaną działki rolne, które dodatkowo będą ograniczone do granic maksymalnego kwalifikowanego obszaru – MKO (dawniej PEG)

W aplikacji eWniosekPlus dostępne będą dwa tryby wypełniania wniosku: tryb uproszczony oraz tryb pełny.

Tryb uproszczony będzie dostępny dla:

  • rolników uczestniczących w systemie dla małych gospodarstw,
  • rolników, dla których suma gruntów ornych z działek referencyjnych spersonalizowanych na podstawie kampanii 2017 wynosi poniżej 10 ha.
  • dodatkowo rolnik nie ubiega się o płatności PRS, PRSK, RE i/lub płatności zalesieniowe.

Z tego trybu mogą skorzystać ci rolnicy, który mogli złożyć oświadczenie, ale tego nie zrobili. Natomiast tryb pełny będzie dostępny dla:

  • rolników, którzy wybrali opcję edycji danych w ramach trybu uproszczonego,
  • rolników, którzy nie spełnili kryterium trybu uproszczonego tj. dla wniosków, których suma gruntów ornych z działek ewidencyjnych wykazanych we wniosku w 2017 wynosi powyżej 10 ha.
  • rolników, którzy po raz pierwszy składają wniosek o płatności.

Kolejnym punktem spotkania było zaprezentowanie demonstracyjnej wersji aplikacji eWniosekPlus oraz przedstawienie zebranym podstawowej ścieżki wypełniania wniosku o przyznanie płatności w 2018. Wersja ta nie zawiera wszystkich funkcji, które będą dostępne w pełnej wersji. Jednak na dzień dzisiejszy po zalogowaniu do wersji DEMO zostanie wyświetlony wniosek rolnika, który został utworzony na potrzeby prezentacji. Wniosek o przyznanie płatności będzie zawierał dane konkretnego rolnika z roku 2017 w zakresie płatności, działek referencyjnych, działek rolnych, gruntów niezgłoszonych  oraz elementów EFA. Wnioskodawca będzie mógł dowolnie zmieniać dane, w szczególności z poziomu mapy, deklarować uprawy oraz elementy EFA. Wyrysowane na mapie obiekty zostaną przeniesione do wniosku wraz z wyliczeniem powierzchni. Podczas pracy na bieżąco będą prezentowane: podpowiedzi i komunikaty które ułatwią korzystanie z aplikacji.

Zachęcamy do zapoznania się z filmem instruktarzowym i próby wypełnienia wniosku. W tym celu kliknij DEMO i zaloguj się na e-WniosekPlus.

Dla ułatwienia podajemy:

DANE DO LOGOWANIA:

login: demo

hasło: demo

MarK

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności