Dziś jest niedziela, 24.03.2019, imieniny Gabriela, Marka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Radni powołali Młodzieżową Radę Gminy

Radni powołali Młodzieżową Radę Gminy

Radni powołali Młodzieżową Radę Gminy

Radni powołali Młodzieżową Radę Gminy

Podczas czwartkowej sesji Rady Gminy Malanów dn. 10 maja 2018 r. radni jednogłośnie przyjęli uchwałę powołującą do życia Młodzieżową Radę Gminy (MRG) i jednocześnie nadali jej statut, który wcześniej został poddany pod konsultacje samorządom szkolnym.

Czwartkowa uchwała to efekt ubiegłorocznego projektu pn: „Młodzieżowe Inspiracje”, w którym brali udział uczniowie z Gimnazjum w Malanowie. Na spotkaniu podsumowującym młodzież złożyła na ręce Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady Gminy Malanów formalny wniosek o utworzenie w Malanowie Młodzieżowej Rady Gminy. Jak sami podkreślili w złożonym dokumencie „utworzenie MRG pozwoli środowisku młodzieży uczestniczyć w pełni w życiu publicznym i decyzyjnym lokalnego środowiska. Jak Również powstaną warunki do długotrwałej współpracy młodzieży z samorządem lokalnym”

Warty podkreślenia jest fakt, że wniosek młodzieży został rozpatrzony pozytywnie, a tym samym radni dali zielone światło do działania młodzieży z naszej gminy. Tym bardziej, że znane są przykłady polskich samorządów, w których podobne inicjatywy nie znalazły uznania.

Zgodnie ze statutem MRG ma liczyć 15 radnych. Radni zostaną wybrani w 4 okręgach, którym przydzielona już została określona liczba mandatów. Szkołom Podstawowym w Miłaczewie i Dziadowicach przypadły po 2 mandaty, Szkoła w Malanowie otrzymała 7 mandatów, natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wybiorą 4 swoich przedstawicieli. Radnym będzie mógł zostać uczeń danej szkoły, który ukończył 13 a nie ukończył 19 lat.

Do zadań MRG należeć będzie m.in. inicjowanie działań dot. życia młodych ludzi na terenie Gminy Malanów zwłaszcza w zakresie nauki, kultury i sportu; proponowanie rozwiązań problemów dotyczących młodzieży i współudział w ich realizacji: opiniowanie aktów prawnych dot. młodzieży itp.

Młodzi czekają obecnie na wybory do MRG. Mamy nadzieję, że MRG pozytywnie wpłynie na rozwój i przyszłość Gminy Malanów oraz spełni oczekiwania młodego pokolenia. Jak mawiał św. Jan Paweł II „Młodzi i dzieci są przyszłością świata, są przyszłością narodu…”

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności