Dziś jest niedziela, 16.12.2018, imieniny Albiny, Zdzisławy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Porządki po Ksawerym

Porządki po Ksawerym

Porządki po Ksawerym

Drzewa blokujące drogi, uszkodzone dachy budynków, braki w dostawach wody i energii, oto obraz jaki wyłonił się rankiem 6 października, po przejściu przez nasz kraj Orkanu Ksawery. Porywisty wiatr po raz kolejny pozostawił po sobie trwały ślad również na terenie naszej gminy. Na szczęście, tym razem skutki wichury nie były aż tak bardzo dotkliwe jak tej w sierpniu.  

Zapracowani strażacy

Dokładnie tydzień temu z 5 na 6 października nad Polską przeszedł Orkan Ksawery. Tradycyjnie, najbardziej skutki niszczycielskiej działalności sił natury odczuwają strażacy. Pierwsze dźwięki syren alarmowych, rozbrzmiały po godzinie 19.00. Do usuwania skutków silnego wiatru zostali wezwani nie tylko druhowie z Malanowa i Kotwasic. Ogromna liczba zdarzeń spowodowała, że do akcji ruszyli również strażacy z Grąbkowa i Feliksowa. Strażacy usuwali z dróg powalone drzewa i połamane gałęzie, zabezpieczali plandekami uszkodzone dachy na zabudowaniach mieszkalnych                                    i gospodarczych. Wszystkim strażakom za ich zaangażowanie i wykonaną pracę należą się jak zwykle ogromne podziękowania. Strażacy jak zawsze pokazali, że można na nich liczyć bez względu na porę dnia czy nocy, nie wspominając o pogodzie.

Bez wody i prądu

Przeważająca większość mieszkańców naszej gminy musiała sobie radzić bez prądu. Brak energii spowodował również zakłócenia w dostawach wody. Krótkotrwałe skutki braku podstawowych mediów, odczuwalne były szczególnie w piątek. Zakłócone było funkcjonowanie instytucji publicznych ale również innych podmiotów z terenu gminy. Na szczęście awarie zostały w miarę szybko usunięte. W przypadku wodociągów, pomogły również agregaty prądotwórcze będące w zasobach PGK.

Ucierpiał Park

W wyniku silnego wiatru, mocno ucierpiał drzewostan w Malanowskim Parku. Połamane drzewa zwisające konary na tyle zagrażały bezpieczeństwu, że Wójt Gminy Malanów wydał obwieszczenie zakazujące wstępu do Parku. Zakaz obowiązuje do 13 października. Obecnie, na miejscu działają służby PGK, które uprzątają wszystkie wiatrołomy.

Komisja szacuje straty

Od 6 października działa Komisja - powołana przez Wójta Gminy Malanów – do spraw szacowania strat powstałych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej na terenie gminy. Komisja przeprowadziła wizje w terenie oraz szacuje straty powstałe w budynkach mieszkalnych. Ustalenia Komisji są podstawą do udzielenia pomocy poszkodowanym.

Po raz kolejny w niedługim odstępie czasu nasza gmina odczuła skutki niszczycielskiej siły wiatru. Ostatnie wydarzenia ponownie uświadamiają nam jak bezbronni jesteśmy w obliczu potęgi sił natury.  

DM

 

Więcej zdjęć do obejrzenia na stronach:

OSP Malanów - http://ospmalanow.malanow.pl/aktualnosci/usuwanie-szkod-po-orkanie-ksawery 

OSP Kotwasice - http://ospkotwasice.malanow.pl/aktualnosci/osp-kotwasice-usuwalismy-skutki-orkanu-ksawery-silnych-wiatrow-z-5-pazdziernika-2017-roku


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności