Dziś jest środa, 20.06.2018, imieniny Bogny, Florentyny
6° / 1018 hPa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Niezwykle inspirujący młodzieżowy obóz coachingowy

Niezwykle inspirujący młodzieżowy obóz coachingowy

Niezwykle inspirujący młodzieżowy obóz coachingowy

Po dwóch pierwszych warsztatach przygotowawczych zorganizowanych w ramach projektu „Młodzieżowe inspiracje” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, zespół młodzieży z gminy Malanów wyruszył na pięciodniowy obóz coachingowy w dniach 13-18 sierpnia. Miał on miejsce na Mazurach w Marózie, koło Olsztynka na terenie przepięknie zlokalizowanego wśród lasów i jezior ośrodka Rewita.

Młodzi uczestnicy wraz z opiekunami oraz dorosłymi przedstawicielami lokalnej wspólnoty brali udział w warsztatach, które miały na celu wspólne zaplanowanie i opracowanie pomysłów na wdrożenie inicjatyw wzmacniających uczestnictwo młodego pokolenia w życiu publicznym swojej małej ojczyzny. Warsztaty zostały przeprowadzone coachingową metodą pracy w oparciu o model GROW. A na czym on polega? Mianowicie ten czteroliterowy skrót, można przetłumaczyć najprościej, jako ROŚNIJ. Technika ta pozostawia duże pole do eksperymentowania i dostosowywania różnorodnych narzędzi, które pomagają osiągnąć zamierzony cel. Praktyczne zastosowanie tego modelu polegało na tym, że na każdym z etapów uczestnicy szukali odpowiedzi, kreatywnych rozwiązań na postawione im pytania i wytyczone ćwiczenia przez trenera, panią Martę Dobrzyniak. Podczas zajęć grupa pracowała nad ustalaniem bliższych i długotrwałych celów uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym oraz życiu lokalnej społeczności. Młodzież wspólnie z dorosłymi szukała odpowiedzi na pytania: jaki jest cel moich dążeń do zmiany najbliższego otoczenia, wzrostu zaangażowania młodego pokolenia w życie publiczne? jak będę się czuł, gdy go osiągnę?co zmieni się kiedy osiągnę swój cel i jak wpłynie to na moich bliskich i znajomych? Każdy miał za zadanie przyjrzeć się rzeczywistości, w której żyje. Zastanawiać się jak się w niej czuje i zrozumieć mechanizmy, które wpłynęły na to jak jest teraz. To jakby dokładnie sprawdzić na mapie miejsce, w którym jesteśmy. Przeprowadzony trening coachingowy skłonił uczestników również do refleksji za co lubię swoją miejscowość, co ona dla mnie znaczy i jakie są moje marzenia na wykreowanie nowego jej wizerunku. Dobre zdiagnozowanie istniejącej sytuacji pozwoliło uczestnikom zrozumieć sens wyznaczonych celi. Młodzież przekonała się, że łatwiej jest kontrolować to, z czego zdajemy sobie sprawę, bo w przeciwnym razie to, czego nie jesteśmy świadomi kontroluje nas.

Uczestnicy określili możliwe sposoby osiągnięcia celu, nakreślili strategię i plany działania. Kreatywności i pomysłowości na tym etapie zajęć nie było końca. Warsztaty pozwoliły zgłębić wiedzę na temat wymiaru zadań jakie spoczywają na samorządzie gminnym, zakresu praw, wolności i obowiązków obywatelskich.

Po kreatywnej burzy mózgów na przedostatnich zajęciach przyszedł w końcu czas na wybór inicjatyw, które przyczynią się do wzrostu partycypacji młodzieży w życie publiczne lokalnej społeczności. Grupa zdecydowała o utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy. Mimo, iż zarówno lista argumentów „za” jak i „przeciw” zapełniła się w mgnieniu oka, ani przez chwilę nie ulegli zwątpieniu, że to się może nie udać, dlatego bez wahania postanowili stawić czoła temu niełatwemu i bardzo odpowiedzialnemu zadaniu. Nakreślili harmonogramy, podzielili obowiązki i przygotowali listę wyzwań na kolejne miesiące pracy.

Oprócz wytężonej pracy podczas zajęć był również czas na integrację, wspólną zabawę podczas ogniska, gry w kręgle, rozgrywkach w piłkę siatkową oraz wodnych szaleństw w aquapraku. Moc integracji towarzyszyła również podczas wspólnych posiłków, spacerów i wieczornych pogawędek. Uczestnicy mieli okazje w małej pigułce poznać lokalne zasoby i ciekawą historię okolicznych miejscowości. Zwiedzili Park Etnograficzny w Olsztynku biorąc udział w Regionalnym Święcie Ziół, wzięli udział w ciekawej lekcji historii, którą poprowadził przewodnik w Muzeum w Grunwaldzie.

Wyjazd stanowił rodzaj motywacyjnej nagrody dla młodzieży, która na co dzień aktywnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz szkoły i lokalnej społeczności. Był okazją do podładowania „akumulatorów” do dalszych, zadań wytyczonych podczas zajęć oraz zbudowania silnego zespołu, który będzie zaczynem zmian społecznych w gminie Malanów.

autor: Grażyna Sędziak

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności