Dziś jest poniedziałek, 21.01.2019, imieniny Agnieszki, Jarosławy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Malanów uczcił 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Malanów uczcił 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Malanów uczcił 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej ciężkiej nocy cierpień”

Tak odzyskanie Niepodległości skomentował ówczesny Naczelnik Państw a Polskiego – Józef Piłsudski podczas otwarcia Sejmu Ustawodawczego w lutym 1919 r.

11 listopada to data symboliczna dla kolejnych pokoleń Polaków. To coś więcej niż tylko kolejny dzień wolny od pracy. To dzień upamiętniający odzyskanie - po 123 latach niewoli - niepodległości. To dzień pamięci o wielu pokoleniach Polaków walczących i przelewających krew w imię wolności, w imię Ojczyzny. Na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. ogłoszony został Świętem Niepodległości. I choć dalsze dzieje historii Polski pokazały, że ta wolność nie będzie usłana różami, to jednak ten dzień w naszej historii jest tym który świętujemy w sposób wyjątkowy. Bardziej radosnego święta niż 11 listopada nie mamy.

99 rocznicę odzyskania Niepodległości uczcili również mieszkańcy Malanowa. 11 listopadowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w malanowskim kościele. Nabożeństwo odprawił ks. Prałat Stanisław Płaszczyk. W swoim kazaniu przywołał m.in. słowa wielkiego Polaka św. Jana Pawła II oraz wiersz Ludwika Kondratowicza

Co to jest Ojczyzna? - Oto ja ci powiem

Starzy ją zwali swym życiem, swym zdrowiem,

Służąc jej wiernie w złym i dobrym losie.

Co to jest Ojczyzna? - To twej chaty ściany,

To dach twój stary, słomą poszywany,

To zagon żyta, co cię karmi w głodzie,

Z rzeczki twej woda, co cię rzeźwi w lecie,

To piękność dziewcząt, co ci serce bodzie,

To twoje niebo najpiękniejsze w świecie,

Smak twego jabłka, cień twojej jabłoni,

To twoich sejmów trwałość i swoboda,

To twego ojca osiwiała broda.

Licznie przybyłym do malanowskiej świątyni mieszkańcom towarzyszyły władze samorządowe, władze oświatowe, przedstawiciele zakładów pracy, strażacy, harcerze, uczniowie, poczty sztandarowe. W uroczystościach wzięła również udział delegacja z Ukrainy, która przebywa w Malanowie w związku z wymianą młodzieży.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać specjalnej akademii przygotowanej przez malanowską młodzież. Pieśni patriotyczne zaśpiewał chór ze Szkoły Podstawowej w Malanowie oraz absolwenci Gimnazjum im. Jana Pawła II w Malanowie pod przewodnictwem p. Katarzyny Tomczyk. Pieśni były poprzedzone narracją uczniów, przygotowanych przez p. Magdalenę Nowicką.

Po mszy świętej biorący udział w uroczystości, w asyście zabytkowych pojazdów wyruszyli na cmentarz. Tam pod tablicą upamiętniającą ofiary wojny, okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy – Sławomir Prentczyński, natomiast delegacje złożyły kwiaty i znicze. Dopełnieniem oficjalnej części było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W świetlicy wiejskiej w Malanowie, zmarznięci mogli ogrzać się przygotowaną przez organizatorów grochówką oraz herbatą. Natomiast lokalne zespoły Tradycja i Jarzębinki wspólnie z zebranymi na sali osobami odśpiewały m.in. takie utwory jak: „Kwiaty Polskie”. „Przybyli ułanii”, „Ostatni Mazur” czy „Marsz Pierwszej Brygady”. Chłodne i deszczowe listopadowe popołudnie upłynęło wszystkim bardzo szybko. Był to czas wspomnień i wzruszeń.

Obchody 99 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości przeszły już do historii. Ale oto stajemy już dziś w przededniu jeszcze bardziej doniosłych obchodów. Już w przyszłym roku wspominać będziemy 100 lat Niepodległej Polski. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Składamy serdeczne podziękowania Polskiej Spółce Gazownictwa oddział w Poznaniu, za ufundowanie biało-czerwonych kokard i broszur, które zostały rozdane uczestnikom obchodów.

Dziękujemy również wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tegorocznych obchodów Święta Niepodległości. W szczególności podziękowania kierowane są pod adresem: Grupy rekonstrukcyjnej oraz członkom Stowarzyszenia Automobil Klub Turek za uświetnienie uroczystości zabytkowymi pojazdami oraz przygotowaną w Świetlicy Wiejskiej wystawą umundurowania. Panu Rafałowi Białasowi za obsługę dźwiękową. Pracownikom Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie za przygotowanie Świetlicy Wiejskiej do uroczystości i obsługę gości oraz Środowiskowemu Domu Samopomocy w Miłaczewie za przygotowanie wyśmienitych ciast.

 

GALERIA

DM

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności