Dziś jest środa, 19.02.2020, imieniny Arnolda, Konrada
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Kalendarium ochrony środowiska - 9 stycznia - Dzień Ligi Ochrony Przyrody

Kalendarium ochrony środowiska - 9 stycznia - Dzień Ligi Ochrony Przyrody

Kalendarium ochrony środowiska - 9 stycznia - Dzień Ligi Ochrony Przyrody

Co roku 9 stycznia, obchodzony jest Dzień Ligi Ochrony Przyrody. Liga Ochrony Przyrody jest ogólnopolskim stowarzyszeniem, posiadającym status organizacji pożytku publicznego, której celem jest ochrona przyrody. Jest to najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce. Statut LOP zatwierdzony został 29 marca 1928 r. i liga została włączona do rejestru stowarzyszeń i związków. Niestety II wojna światowa przerwała działalność ligi, ale stowarzyszenie odrodziło się 17 lipca 1945 w Łodzi. Liga jako organizacja ogólnokrajowa została założona z inicjatywy Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Liga prowadzi działalność edukacyjną oraz popularyzuje wiedzę o przyrodzie i ochronie przyrody, zachęca do podejmowania prac na rzecz środowiska przyrodniczego, inicjuje działania na rzecz środowiska, czuwa nad przestrzeganiem prawa ochrony przyrody i interweniuje w przypadkach jego naruszenia.

Jak widzimy ochrona i dobro przyrody leżało na sercu naszym rodakom praktycznie od zarania odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyroda lub inaczej natura jest elementem środowiska, bez którego człowiek nie może funkcjonować, a ponadto tworzy z nią jedność. Musimy pamiętać, że przyroda to nie tylko rośliny czy zwierzęta ale wszystko co nas otacza i jest niezbędne dla naszego życia tak jak czyste powietrze, nieskażona woda itd. Niech każdy z nas odpowie sobie na pytanie jak dba o przyrodę oraz co może dla niej zrobić w swoim codziennym życiu żeby jej stan poprawić. Pamiętajmy, że małymi rzeczami może przyczynić się do rzeczy wielkich. Zatem właściwie segregujmy odpady, sadźmy rośliny miododajne w swoich ogrodach, zatrzymujmy wodę deszczową, nie palmy śmieci w swoich piecach, upominajmy sąsiadów jeśli postępują niewłaściwie itd.

Czy wiesz, że?

Liga Ochrony Przyrody jest członkiem założycielem Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

ŁK


Pozostałe aktualności