Dziś jest środa, 19.02.2020, imieniny Arnolda, Konrada
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Kalendarium ochrony środowiska - 23 stycznia - dzień bez opakowań foliowych

Kalendarium ochrony środowiska - 23 stycznia - dzień bez opakowań foliowych

Kalendarium ochrony środowiska - 23 stycznia - dzień bez opakowań foliowych

Pierwsza torba na zakupy została wymyślona w 1912 roku przez Waltera H. Deubnera właściciela sklepu spożywczego w St. Paul w stanie Minnesota (Stany Zjednoczone). Była ona wykonana z papieru i w krótkim czasie zdobyła dużą popularność. Już trzy lata później sprzedawano ich ponad milion sztuk rocznie. W 1965 roku opatentowana została pierwsza plastikowa torba na zakupy wymyślona przez Gustawa Thulina Stena, który wierzył, że jego wynalazek pozwoli chronić środowisko, stanowiąc alternatywę dla papierowych toreb, których produkcja powodowała wycinkę drzew. W latach 70-tych torba plastikowa była powszechnie stosowana w krajach Europy Zachodniej. Nazwano ją reklamówką ze względu na fakt, że była wykorzystywana również jako nośnik reklam. Pod koniec lat 80-tych, wbrew pierwotnemu znaczeniu miano ,,reklamówki’’ zyskały także małe plastikowe torby bez nadruków, zwykle jednokolorowe, służące do pakowania niewielkich zakupów. Z czasem wyprodukowana torba plastikowa, używana zwykle jednorazowo, której celem była wygoda i poprawa estetyki zakupów, stała się jednym z głównych produktów pochodzących z gospodarstw domowych, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Skłania to społeczeństwa niemal wszystkich rozwiniętych krajów do wymiany ich na ekotorby.

W obecnych czasach znów wielu z nas żyje w przekonaniu, że torba papierowa jest bardziej przyjazna środowisku niż torba foliowa. Niestety nie każda. Ze względu na wytrzymałość, duża część toreb papierowych nie może być produkowana z makulatury, więc przyczynia się do wyrębu lasów. Poza tym zużycie wody w przypadku produkcji toreb foliowych jest 50-cio krotnie mniejsze, niż w przypadku produkcji toreb z papieru. Proces produkcji toreb foliowych wymaga 20% mniejszego nakładu energii niż wyprodukowanie tej samej ilości toreb papierowych.

Jak widać zarówno torby foliowe jak i papierowe nie są przyjazne dla środowiska. Idąc zatem na zakupy zabierajmy ze sobą torby materiałowe, które są trwalsze i nadają się do wielokrotnego użytku.

A Ty co zrobiłeś co zrobiłaś żeby zmniejszyć ilość „foliówek”?

Czy wiesz, że?

1,8 mln torebek dziennie zużywają mieszkańcy samej tylko Warszawy podczas zakupów.

ŁK


Pozostałe aktualności