Dziś jest wtorek, 18.09.2018, imieniny Stefanii, Irmy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Gdzie szukać pomocy medycznej w nocy i święta?

Gdzie szukać pomocy medycznej w nocy i święta?

Gdzie szukać pomocy medycznej w nocy i święta?

W razie zachorowania każdy ubezpieczony może skorzystać, po godzinach pracy swojego lekarza rodzinnego, z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Niezależnie od miejsca zamieszkania pacjent wymagający konsultacji lekarskiej czy pielęgniarskiej w godzinach nocnych od godz.18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w weekendy i święta może zgłosić się do dowolnej poradni realizującej ten rodzaj świadczeń w ramach umowy z NFZ. W Wielkopolsce działają 42 placówki.

Przypominamy, że pacjent może skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przede wszystkim w przypadku:

• nagłego zachorowania

• nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy

• konieczności zachowania ciągłości leczenia lub pielęgnacji.

Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w zależności od stanu pacjenta, można skorzystać w ambulatorium lub poprzez wizytę domową.

 

Świadczenia realizowane w ramach szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz izbach przyjęć to świadczenia opieki zdrowotnej udzielone w trybie nagłym osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mogą obejmować również świadczenia, które ze względu na stan zdrowia świadczeniobiorcy wymagają niezwłocznego podjęcia czynności związanych z diagnostyką i leczeniem i nie mogą być zrealizowane w tym czasie przez świadczeniodawców z innych rodzajów.

Izby Przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe są jednostkami organizacyjnymi szpitali, które przyjmują pacjentów:

• przywiezionych przez zespół ratownictwa medycznego

• zgłaszających się samodzielnie w stanie zagrożenia życia lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia skutkującego zagrożeniem życia.

Do zadań Izby Przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego należy:

• rejestracja osoby zgłaszającej się z jednoczesną kontrolą uprawnień do korzystania ze świadczeń zdrowotnych

• objęcie pacjenta doraźną opieką lekarską i pielęgniarską tapeutyczną i diagnostyczną stosownie do stanu zdrowia chorego

• udzielenie porady i pomocy doraźnej pacjentowi nie zakwalifikowanemu do hospitalizacji

• przyjęcie do szpitala i przekazanie do oddziału pacjenta zakwalifikowanego do hospitalizacji.

Udając się do Szpitala, należy zabrać ze sobą dowód tożsamości (np. dowód osobisty). W sytuacji przyjęcia w trybie pilnym brak dokumentu tożsamości nie stanowi przeszkody w przyjęciu do szpitala.

Pamiętaj!

- W ramach podstawowej opieki zdrowotnej w nocy i święta nie ma rejonizacji, jeśli wybieramy się sami do placówki. Pacjenci mogą korzystać z pomocy medycznej w dowolnym miejscu. Natomiast jeśli zamawiamy wizytę do domu - dzwonimy do placówki, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

- jeśli podczas wizyty w punkcie nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej lub w Izbie Przyjęć lub w SORze- lekarz stwierdzi niezdolność pacjenta do wykonywania pracy z powodu choroby wystawia druk L4. Zasadą jest, że takie zaświadczenia wystawia ten lekarz, który fizycznie zbadał pacjenta i na tej podstawie stwierdza, że jest on czasowo z powodu choroby do tej pracy niezdolny. Niedopuszczalnym jest odsyłanie pacjenta do lekarza POZ po tzw. "L4".

Szczegółowych informacji udziela Poznański NFZ pod numerem telefonu 800 800 805 (z telefonów stacjonarnych) oraz 61 850 60 36 i 61 850 60 72.

 

Najbliższe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej:

 - SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ, UL. PODUCHOWNE 1, 62-700 TUREK, tel. 63 280 55 00; 789 448 545;

 - WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY IM. LUDWIKA PERZYNY W KALISZU, UL. POZNAŃSKA 79, 62-800 KALISZ, tel. 62 765 16 54;

 - SZPITAL ZESPOLONY W KONINIE, UL. WYSZYŃSKIEGO 1, 62-510 KONIN, tel. 63 240 42 00.

Pełna lista placówek z Wielkopolski do pobrania poniżej.

 

 

źródło: nfz-poznan.pl

ŁN


Pliki do pobrania


Pozostałe aktualności