Dziś jest piątek, 27.04.2018, imieniny Teofila, Zyty
6° / 1018 hPa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Fundusz Sołecki pozostaje

Fundusz Sołecki pozostaje

Fundusz Sołecki pozostaje

Do końca marca Radni mieli możliwość zrezygnowania z realizacji funduszu sołeckiego w 2018 roku. Rada Gminy Malanów nie podjęła takiej uchwały, tym samym w przyszłym roku fundusz sołecki ponownie zostanie wyodrębniony z budżetu gminy. Dzięki temu mieszkańcy znów będą mogli zdecydować na co przeznaczyć sporą część gminnej kasy. Ponadto gmina w kolejnym roku ponownie otrzyma zwrot części wydatków zrealizowanych w ramach funduszu sołeckiego.

Łącznie w latach 2010-2017 mieszkańcy zdecydowali o wydatkowaniu ponad 2,2 mln zł na sołeckie potrzeby. Pieniądze te wydatkowane są przede wszystkim na:

- naprawy dróg i oświetlenie uliczne;

- oznakowanie miejscowości;

- remonty i wyposażenie świetlic i strażnic;

- zagospodarowanie terenów gminnych;

- budowę wodociągów;

-zakup strojów zespołom ludowym i drużynom sportowym;

- zabezpieczenie przeciwpożarowe;

- organizację imprez kulturalnych i sportowych.

Znacząca część tych wydatków została zwrócona z budżetu państwa. Zwrot ten za okres 2010-2016 przekroczył znacząco 400 tys. zł. To mniej więcej tyle, ile w latach 2010-2016 łącznie wyniósł fundusz sołecki 6 najmniejszych sołectw.

Ponadto sołectwa realizujące fundusz sołecki mają szansę na dodatkową gratyfikację. Od kilku lat Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów organizuje konkurs "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa" w którym do zdobycia są cenne nagrody. Kolejna edycja konkursu powinna zostać ogłoszona już wkrótce - będziemy o niej informować.

Jak co roku w lipcu Sołtysi otrzymają informację o wysokości funduszu sołeckiego na kolejny rok. Ale już dziś warto zacząć planować, na co te środki przeznaczyć. Tym bardziej, że z inicjatywą na zebraniu wiejskim może wyjść nie tylko Sołtys i Rada Sołecka, ale także grupa co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców Sołectwa. Jeśli macie Państwo pomysły a nie wiecie, czy na pewno można będzie je sfinansować z funduszu sołeckiego przedyskutujcie ze swoim Sołtysem, członkami Rady Sołeckiej lub zapytajcie w Urzędzie Gminy w Referacie Rozwoju i Spraw Społecznych.

 

ŁN


Pozostałe aktualności