Dziś jest poniedziałek, 24.09.2018, imieniny Gerarda, Teodora
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Fundusz sołecki podzielony

Fundusz sołecki podzielony

Fundusz sołecki podzielony

Od sierpnia trwały zebrania wiejskie, na których mieszkańcy dzielili część budżetu gminy - fundusz sołecki. Kilka dni temu odbyło się ostatnie z zebrań i ostatni z Sołtysów złożył stosowny wniosek w urzędzie. Oczywiście zebrania przebiegały różnie. Na jednych podział pieniędzy to była czysta formalność. Wynikało to z faktu, że mieszkańcy mają jasno określony plan i konsekwentnie corocznie go realizują. Na innych było burzliwe, bo potrzeb we wszystkich końcach wsi jest wiele a pieniędzy jak zawsze za mało.

W tym roku rozdysponowane zostało prawie 380 tys. zł. Skąd wzięła się akurat taka a nie inna kwota? Reguluje to ustawa o funduszu sołeckim, która określa precyzyjnie sposób wyliczania wielkości pieniędzy przypadających na każde Sołectwo. Pod uwagę bierze się liczbę mieszkańców Sołectwa, dochody bieżące gminy oraz liczbę mieszkańców gminy. Niestety w przypadku największych Sołectw ustawodawca wprowadził też górny limit. I tak od samego początku funkcjonowania funduszu Sołectwa Kotwasice i Malanów mają obcinane pieniądze do ustawowego górnego limitu.

Na 2018 rok mieszkańcy przeznaczyli pieniądze między innymi na rozbudowę oświetlenia ulicznego, na drogi, świetlice, place gminne, edukację, sport, kulturę, bezpieczeństwo p.poż. Pomysłów było wiele, niestety nie wszystkie można realizować z funduszu sołeckiego. Fundusz sołecki jest częścią budżetu gminy, więc można z niego finansować jedynie te przedsięwzięcia, które wpisują się w określone w przepisach zadania własne gminy.

ŁN


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności