Dziś jest poniedziałek, 18.06.2018, imieniny Elżbiety, Marka
6° / 1018 hPa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Apel pszczelarzy do rolników

Apel pszczelarzy do rolników

Apel pszczelarzy do rolników

Szanowny Rolniku!!!

Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie zrzeszający Koła Pszczelarzy z powiatów: Konin, Koło, Turek, Słupca, Września i Gniezno uprzejmie prosimy rolników prowadzących na własne potrzeby zabiegi ochrony roślin o przestrzeganiu elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed zatruciami.

Mając do dyspozycji własny opryskiwacz i szeroki wybór chemicznych środków ochrony można pogodzić wspólne interesy to znaczy chronić ginące pszczoły i wykonać z pełnym skutkiem opryski.

Wystarczy dobra wola rolnika i zachowanie następujących zasad:

  • Nie opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami
  • Nie opryskiwać plantacji kwitnących
  • Opryski prowadzić po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godz.20) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegu na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających.
  • Uwzględnić sąsiedztwo kwitnącej plantacji – ogrodów oraz kierunek wiatrów (chodzi o znoszenie cieczy roboczej a w związku z tym podtruwanie nektaru).
  • Dobrać środki o możliwie krótkim okresie prewencji, szczególnie w przypadkach środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy.

Szanowni Rolnicy, chrońcie pszczoły, gdyż one między innymi przyczyniają się do wzrostu Waszych plonów.

Będziemy bardzo wdzięczni za przyjęcie naszej wspólnej prośby i jej realizację, a to pozwoli uniknąć zbędnych konfliktów i zatrucia pszczół. Powodem do troski o utrzymanie przy życiu pszczół na terenie Waszej gminy jest gwałtowny spadek liczby rodzin pszczelich spowodowany wytruciami i chorobami, zwłaszcza warrozą.

Przy okazji składamy podziękowania tym rolnikom, którzy w ubiegłym roku wykonali zabiegi ochrony roślin bezpiecznie i zgodnie z duchem naszej prośby.

źródło: Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie

DM


Pozostałe aktualności