Dziś jest wtorek, 19.11.2019, imieniny Elżbiety, Seweryny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

„Trzeba było przeżyć 5 lat okupacji w Warszawie w cieniu Pawiaka, trzeba było słyszeć codziennie odgłosy salw, tak, że przestawało się je słyszeć, trzeba było asystować na rogu ulicy ... przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych ... z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić”.

płk K. Iranek-Osmecki

75 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 zwanej godziną „W” wybuchło przygotowane przez Armię Krajową Powstanie Warszawskie. Mimo że przewaga liczebna była po stronie powstańców to niestety tylko co 4 posiadał jakiekolwiek uzbrojenie. Po drugiej stronie Niemcy dysponowali bronią pancerną, artylerią oraz lotnictwem. Przez 63 dni żołnierze AK prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Kapitulacja nastąpiła 3 października 1944 r.

 W 1944 r. Warszawa miała za sobą 5 lat niemieckiej okupacji. Podjęcie walki miało przyspieszyć wyzwolenie miasta, Polacy chcieli objąć władzę nad Warszawą przed wkroczeniem Armii Czerwonej, mając nadzieję że wtedy Rosjanie musieliby tę władzę zaakceptować.

Pierwsze strzały powstańcze padły już wczesnym popołudniem. Zaniepokojone nadzwyczajną aktywnością podziemia niemieckie dowództwo garnizonu Warszawa już o godz. 16.30 ogłosiło alarm. Jeszcze tego samego dnia Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler na wieść o rozpoczętym powstaniu wydał następujący rozkaz.

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy"

W czasie walk w Warszawie zginęło 16 tysięcy powstańców, którzy polegli w walkach lub zaginęli pod ruinami. Rany odniosło około 20 tysięcy. Znacznie większą cenę zapłaciła ludność cywilna Warszawy. Liczbę ofiar szacuje się na około 200 tysięcy. Ci, którzy przetrwali, musieli opuścić miasto. Pół miliona Warszawiaków wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone a po kapitulacji Niemcy rozpoczęli jego planowe systematyczne wyburzanie.

Straty niemieckie w czasie walk w Warszawie wyniosły około 16 tys. zabitych i zaginionych żołnierzy.

Po raz kolejny w historii Polacy toczyli swój powstańczy bój samotnie. Wbrew nadziejom powstańców Armia Czerwona nie przyszła im z pomocą. Zawiedli również zachodni alianci, od których oczekiwano nalotów i zrzutów broni.

W wydanej następnego dnia po kapitulacji odezwie do "Do Narodu Polskiego" Krajowa Rada Ministrów i Rada Jedności Narodowej z goryczą stwierdzały: "Skutecznej pomocy nie otrzymaliśmy. (...) Potraktowano nas gorzej niż sprzymierzeńców Hitlera: Italię, Rumunię, Finlandię. (...) Sierpniowe powstanie warszawskie z powodu braku skutecznej pomocy upada w tej samej chwili, gdy armia nasza pomaga wyzwolić się Francji, Belgii i Holandii. Powstrzymujemy się dziś od sądzenia tej tragicznej sprawy. Niech Bóg sprawiedliwy oceni straszliwą krzywdę, jaka Naród Polski spotyka, i niech wymierzy słuszną karę na jej sprawców"

O godzinie 17:00, gdy w całej Polsce zawyją syreny, zatrzymajmy się i uczcijmy chwilą ciszy tych, którzy walczyli za naszą wolność.

DM


Pozostałe aktualności